Hawajskie tradycje ślubne

Bukiety kwiaty slubne Slub na Hawajach Plazy za Granica

 


 

Wszystko co musisz wiedzieć o hawajskich tradycjach ślubnych

Czy marzysz o tym, aby na swojej ceremonii ślubnej móc ubrać lei? Jeśli tak, to piękny hawajski ślub może być dla Ciebie odpowiednim motywem. Niezależnie od tego czy zdecydowałeś się na ślub na hawajskiej plaży czy w swoim pobliskim kościele, jest kilka powodów dla których warto wdrożyć hawajskie tradycje weselne. Oprócz lekkiego, rześkiego i tropikalnego motywu, hawajskie wesele ze względu na swoje piękne tradycje uczyni Twój ślub wyjątkowym. Tak więc, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych zwyczajów weselnych na Hawajach, czytaj dalej.

 


 

1. Wieniec Lei

Hawajskie lei i girlandy są bardzo ważną częścią ślubu. Kwiat Lei służy do wyrażenia szacunku i miłości. Lei zwykle jest noszone przez parę młodą, ale również może być noszone przez członków rodziny. Podczas ceremonii, młoda para wymienia między sobą wieńce. Symbolizuje to oddanie, miłość i niekończące się zaangażowanie wobec siebie. Oprócz kwiatów wokół szyi, panna młoda może je również wpiąć we włosy.
 


 
Slub na Hawajach Plazy za Granica Plenerze Hawaje

2. Strój ślubny

Koszula hawajska sparowana z neutralnymi spodniami uważane jest za standardowe ubrania ślubne dla pana młodego i drużb. Jednak tradycyjne ubranie ślubne dla pana młodego to zwykle biała koszula w połączeniu z kolorową przepaską noszoną wokół bioder. Panna młoda z kolei, może ubrać coś w kolorze białym. Może to być suknia, spódnica czy nawet tradycyjny ubiór noszony na wyspie. Kolor biały czy neutralny nie jest jednak obowiązkowy.
 


 

3. Hawajska muzyka

Hawajski ślub jest niekompletny bez tradycyjnej muzyki. Ke Kali Nei Au to piosenka ślubna, która stała się obowiązkową, hawajską tradycją ślubną. Piosenka ta, grana jest podczas ceremonii ślubnej i może być również grana podczas pierwszego tańca pary młodej. Została ona napisana przez Charlesa Kinga w 1926 roku w języku hawajskim. Z czasem piosenka została przetłumaczona na angielski i śpiewana przez wielu znanych artystów takich jak Elvis Presley.
 


 

4. Pobłogosławione pierścionki

Liście kordyliny krzewiastej i drzewo koa mają istotne znaczenie w hawajskim rytuale pobłogosławienia pierścionków. Liście symbolizują zdrowie, dobrobyt i błogosławieństwo umysłu, ciała i duszy. Drewno Koa uznawane jest za bardzo cenne i symbolizuje siłę i uczciwość. Dzięki swoim znaczącym wartościom rośliny te używane są w trakcie ceremonii ślubnej. Kawałek drewna wkładany jest do miseczki z wodą, a następnie zanurzany jest liść. Recytowana jest pieśń podczas gdy obrączki zakrapiane są wodą. Woda również ma znaczenie dla ceremonii; symbolizuje odesłanie wszystkich przeszkód do oceanu i nowy początek dla pary młodej.
 


 

5. Rytuał z liści kordyliny krzewiastej i skał lawy

Kolejny ważny rytuał, który symbolizuje zjednoczenie dwóch osób i wieczne zobowiązanie. Skała lawy symbolizuje oddanie pary młodej dla siebie nawzajem. Owinięty w liść kamień zostawiany jest w miejscu ceremonii jako ofiara. Celem tego rytuału jest wzmocnienie i pobłogosławienie nowego związku pary młodej.
 


 
slub na hawajach

6. Rytuały ślubne

Hawajskie tradycje ślubne z czasem wyewoluowały i w dniu dzisiejszym przeprowadzane są po hawajsku jak również po angielsku. Rytuały ślubne również zawierają elementy chrześcijańskiej ceremonii ślubnej, ale mogą być dostosowane do innych przekonań religijnych. Przyjęło się, że na początku ceremonii dmuchana jest muszla. Dmuchana jest 3 razy, co symbolizuje Świętą Trójcę. Podczas ceremonii następuje również pocałunek, który poprzedzony jest wymianą lei. Rzymskokatolickie śluby często zawierają elementy mszy. Po wymianie pierścionków, para młoda wymawia przysięgę małżeńską. Na koniec ksiądz ogłasza parę mężem i żoną.
 


 

7. Jedzenie na ślubie

Na tradycyjnym hawajskim weselu można znaleźć wszystkie tropikalne, lokalne produkty. Uczta zawiera szeroki wybór owoców morza takich jak homary, kraby, ciasteczka krabowe czy krewetki. Oprócz owoców morza uczta zwykle zawiera pieczoną świnię (tzw. Kalua Pork) , flądrę, sashimi, tofu, żeberka czy moi poke (sałatka z surowej ryby). Można również znaleźć różne gatunki owoców takich jak mango, pomarańcze, kiwi czy kokosy. Uczta zawiera wiele różnych rodzajów napoi czy tropikalny poncz ze świeżych, egzotycznych owoców.
 


 
Slub na Hawajach Plazy za Granica Plenerze Hawaje

8. Taniec ślubny

Nie ma tradycyjnego tańca na ślubie hawajskim, natomiast wykonywany jest taniec Pandanggo przez rdzennych Filipinów, w którym to pieniądze zawiązywane są wokół młodej pary. Nazywa się to również taniec pieniędzy. Jest dobrym pomysłem dla osób, które chcą dodać swojej uroczystości odrobinę rozrywki i zabawy. Dla tych, którzy nie są z Filipin albo nie chcą typowych hawajskich tradycji, zwykły taniec na plaży wystarczy.
 


 

9. Hawajskie słowa związane ze ślubem

Najczęstsze hawajskie słowa związane z ceremonią ślubną i wyrażające miłość są następujące:

  • Ho’oheno – miłować, kochać i wyrażać uczucie
  • Ho’olaule’a – uroczystość
  • Hoa aloha – przyjaciel
  • Hau’oli – radość
  • Honi – pocałunek
  • Ipo – ukochana
  • Hiwahiwa – ukochany

Para młoda może użyć tych słów w swojej przysiędze małżeńskiej.
 


 

10. Więcej tradycji ślubnych

Ceremonia ślubna może zawierać dodatkowe rytuały takie jak krąg miłości czy rytuał piasków. Podczas ślubu, para stoi w tzw. kręgu miłości, które utworzone jest z tropikalnych, hawajskich kwiatów. Rytuał piasków polega na wsypaniu piasków o dwóch różnych barwach do szkła, które się mieszają ze sobą, co symbolizuje nierozerwalną więź dwóch osób.